İletişim İçin: 0212 291 21 80
Dr.İhsan Başaran

SAKAL VE BIYIK EKİMİ

Hormon seviyesinin yetersiz olduğu durumlarda sakal bölgesindeki tüyler gelişemez ve şuan köselik diye tabir ettiğimiz durumlar ortaya çıkar. Bazı durumlarda kıl çıksa bile dağınık ve seyrek çıkar. Ya da yüz bölgesinde herhangi bir kaza sonucu boşluklar ve izler oluşur. Bütün bu saydığım durumlar oldukça can sıkıcıdır ve kişiyi psikolojik olarak olumsuz yönde etkiler.

Amaç Ve Teknik

Ancak ekibimiz şuan tüm dünyada uygulanan saç ekimi yönteminden sonra aynı tekniği kullanarak kaş, sakal, bıyık ve favori ekimi de rahatlıkla uygulayabilmektedir. Bu işlem FUE tekniği ile sakal ekimi diye bilinir.

Doğuştan genetik olarak ya da yanık ve travmalar sonrası oluşan izlerde sakal ekimi uygulamak mümkündür. Yüz bölgesinde herhangi bir nedenden dolayı kılın çıkmadığı durumlarda saçta olduğu gibi, ense bölgesinden alınan kıl folikülleri bir takım işlemlerden geçirildikten sonra ekilebilir. Birkaç saat süren bu operasyon lokal anestezi altında yapılır. Böylece hasta kısa sürede ağrı acı hissetmeden doğal sakallara sahip olur.

Amaç Ve Teknik

-İlk aşama operasyon planlamasıdır. Burada çizimler ve ölçümler yapılır. Hastanın durumu değerlendirilir. Kaç kök ekileceği ve operasyonun planı yapılır.
-İkinci aşama lokal anestezi aşamasıdır. Bu aşamada uygulama yapılacak bölgeler hastanın konforlu, ağrısız ve acısız bir operasyon geçirmesi için uyuşturulur.
-Üçüncü aşama köklerin alım işlemi aşamasıdır. Sakal bölgesine ekilecek olan kıl folikülleri donör bölgeden çok özel bir cihaz yardımıyla çıkarılır.
-Dördüncü aşama kıl foliküllerinin yerleştirileceği kanalların hazırlanması aşamasıdır. Burada çok ince ve çok özel kanal açıcılar yardımıyla küçük yuvalar hazırlanır. Yine bu aşamada da hasta ağrı ve acı hissetmez.
-Beşinci ve son aşama köklerin nakil aşamasıdır. Burada açılan kanalların içerisine çıkarılan kökler bir takım işlemden sonra tek tek yerleştirilir ve hasta istirahat etmesi için evine gönderilir.

Sakal ekimini takiben 2.aydan itibaren sakallar çıkmaya başlar ve 1 yıl içerisinde tamamlanır. Çıkan sakallar bir daha dökülmezler.

Sakal Ekiminden 20-25 gün sonra traş olunabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur.

Sonuçlar doğaldır. Ekim yapıldığı ilk 10 gün belli olur ancak operasyon izleri kaybolduktan sonra hiç kimse sizin sakal ekimi yaptırdığınızı anlamaz. Ancak sakallarınızı ektirdikten sonra bakım prensiplerine uymanız gerekir ve iyileşme döneminde size önereceğimiz ilaç ve kürleri mutlaka kullanmanız gerekecektir.