İletişim İçin: 0212 291 21 80
Dr.İhsan Başaran

Kulak Germe

Kulak kenarlarının öne doğru açılması ve kulak kıvrımlarının oluşmaması ile kendini gösteren doğumsal kulak şekil bozukluğuna kepçe kulak deformitesi denir. İşitme fonksiyonu normaldir.

Diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak, bu ameliyatın, 5-6 yaşlarında, okul öncesi dönemde, yapılması önerilir. Böylece hastalar, akranları tarafından alay konusu edilmemiş olurlar. Kulak gelişimi bu yaşlarda, % 90 oranında tamamlamaktadır. Ameliyata bağlı kulak gelişiminde herhangi bir değişiklik olmaz.

Kulak arkasından bir kesi yapılarak kulak kıkırdaklarına ulaşılır. Kulak kıvrımlarını oluşturmak için erimeyen kalıcı nitelikte dikişler, bu kıkırdak yapıların içinden geçirilir. Eğer kulak tamburu da öne doğru gelmiş ise bu kısmı kafaya yaklaştırıcı erimeyen dikişlerle tesbit edilir Gerekirse, bir miktar fazla deri çıkarılabilir.

Çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde ise lokal anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası hasta evine dönebilmektedir. Kafaya, kulağı içine alacak şekilde sıkı bir bandaj yapılır. Bir hafta kadar yerinde tutulur. Daha sonra iki hafta süreyle tenisçi bandı kullanılır. Özellikle yatarken bu bandajın takılması önemlidir. Ciltte eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur. Ameliyattan bir hafta sonra hasta, okuluna veya işine dönebilir.