İletişim İçin: 0212 291 21 80
Dr.İhsan Başaran

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınlardaki saç dökülmesini farklı başlıkta incelemek gereklidir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Androgenetik alopesi yalnızca erkeklerde görülmez. Psikolojik stres ve dahili hastalıkların göstergesi olarak da, özellikle son dönemlerde kadınlar için de önemli sorun teşkil etmektedir.

Hastaların çoğunda aslında kan androjen seviyeleri normaldir. Kanda androjen yüksekliği belirlenmiş ise, androjen üreten tümör yönünden araştırma yapılmalıdır. Kadınlarda androjen üreten organlar, yumurtalıklar ve böbreküstü bezlerdir. Polikistik over sendromu (yumurtlama olmaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan genellikle gecikmeler şeklinde adet düzensizliği, tüylenme, kilo alma, gebe kalamama veya “zor” gebe kalma ve çok çeşitli başka belirtilerle seyredebilen bir durum) gibi hiperandrojeneminin diğer belirtilerinin görüldüğü tablolarda androgenetik alopesi (erkek tipi) sık görülür. Özetle androgenetik alopesi bulunan kadınlarda, hormonal bozukluklar veya androjen üreten tümörler açısından tetkik etmek önemlidir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda, “Kadın Saç Dökülmesi” yaşanıp yaşanmadığı teşhisinden önce mutlaka, “Erkek Gibi Dökülme” var mı yok mu kontrol edilmelidir. Çünkü “Kadın Tipi Dökülme” daha tehlikelidir.
Erkek Tipi Dökülme’de saç nakline (ekime) imkan varken, Kadın Tipi Dökülme’de saç nakli ihtimali azalmaktadır. Bunun en büyük sebebi, Kadın tipi Dökülme sorununda saçların tamamı incelmeye başlamıştır ve kökler artık eskisi kadar güçlü değildir. İki kulak arasındaki bölge (ense) dediğimiz alanda, normalde kökler daima canlılığını korurken, Kadın Tipi Dökülme vakalarında saçlar tamamen cansızlaşmaya başlamıştır. Bu bir bakıma, hızlı şekilde Telojen Safha’ya (Dinlenme, kök özelliğinin kaybedilmesi) geçiş olarak da nitelendirilebilir.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESININ NEDENLERI

- Hormonal Bozukluk (Hormon Dengesizlikleri):
Kadınlardaki saç kayıplarının yaklaşık %85’inin nedeni Androgenetik Alopesi’dir (Erkeklik hormonu fazlalığı). Kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilebilir değildir.

- Dengesiz Beslenme

- Çok Sayıda Doğum:
Doğumdan sonra östrojen hormonunun salgılanımı düşer. Hamilelikte östrojen fazla salgılandığı için, kadınların saçları güzel canlı ve gür görünür. Çok fazla sayıda doğum, östrojen seviyesini de olumsuz etkileyeceği için, saç dökülmesi riski ortaya çıkar.

- Menapoz:
Genellikle geçicidir.

- İlaçlar:
Doğum kontrol hapları, kortizon ve bazı antidepresanlar gibi

- Troid ve Demir Eksikliği

- Aşırı Stres:
Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

- Psikolojik Baskılamalar

- Trichotillomania:
Belirgin saç kaybıyla sonuçlanan patolojik, saplantılı “saç çekme” hastalığı.

- Saç Bakımında Yapılan Yanlış Uygulamalar:
Saça çok fazla maşa uygulanması (saçın aşırı sıcağa maruz kalması), çok aşırı dozajda ve sıklıkta saç boyanması (saçların köklerinin yanmasına sebeptir), saça sıklıkla aşırı kimyasal maddelerle şekil verilmesi gibi.