İletişim İçin: 0212 291 21 80
Dr.İhsan Başaran

Göz Kapağı Germe (Blefaroplasty)

Yüz bölgesindeki estetik cerrahi girişimlerinin belki de en çarpıcı sonuçlar yaratanı göz kapağı cerrahisidir.Hem bu bölgede oluşan değişikliklerin oldukça erken bir yaşta ortaya çıkması hem de en erken farkedilenleri olması bu konunun çok sık bir şekilde dile getirilmesine neden olumaktadır. Bazen yapılacak çok sınırlı bir cerrahi girişimle şaşırtacak derecede taze genç ve dinlenmiş bir yüz ifadesi sağlanabilir.

Göz kapağı bölgesinde yapılacak cerrahi girişimler için vurgulanması gereken en önemli konu sorunların doğru tanımlanmasıdır.Çoğunlukla üst göz kapağına ait gibi görünen sorunlar şaka ve alın bölgesine aittir yine alt göz kapağına ait sorunlar orta yüz sorunları ile ilişkilidir.Bu nedenle ameliyat öncesi bu konuların doğru teşhis edilmesi gerekmektedir.

Göz kapaklarındaki sorunlar deri fazlalığı,kas gevşemesi ve göz torbalarını oluşmasına yol açan yağ dokusunun fazlalığı veya gevşekliğidir.Sadece göz kapağına yönelik cerrahi girişimlerin kaş-göz mesafini açmak veya göz etrafındaki kaz ayaği çizgilerini düzeltme şansı yoktur.

Blefaroplasti teknik olarak kolay sayılabilecek bir girişimdir.Sedasyon denilen hafif bir anestezi türü ile uygulanabilir .Tek başına uygulandığı zaman bir kaç saat hastanede gözlem altında tutulduktan sonra hastalar evlerine gidebilirler.Yaklaşık 5 gün sonra göz etrafında oluşan şişlik ve renk değişiklikleri oldukça hafifler.