İletişim İçin: 0212 291 21 80
Dr.İhsan Başaran

Alt Yüz Germe

Yüzün alt bölgesi boyun ile birlikte değerlendirilir. Bu bölgedeki sorunlar genellikle 40 lı yaşların sonu ile 50 li yaşlarda kendini gösterir. Üst ve orta yüzdeki sorunlara ek olarak bu grup hastalarda, alt çene çizgisi üzerine sarkan alt yanak bölgesi, gülme çizgisinin çeneye kadar uzanmasına neden olur. Sıklıkla boyunda da hem yağlanmaya hem de kas gevşekliğine bağlı olarak derinlik kaybı ve derin katlantılar oluşur.

Klasik yüz germe ameliyatı alt yüz ve boyun bölgesine yönelik bir ameliyattır. Bu ameliyatta aşağı doğru sarkmış olan alt yanak bölgesi yukarı doğu çekilir Çoğunlukla eş zamanlı olarak boyun için hem incelme sağlayıcı hem de derinliği artırıcı işlemler yapılır.

Geçmişte yapılan yüz germe ameliyatlarına ait iki sorun günümüzdeki yeni tekniklerle ciddi oaranda çözülmüştür.Geşmişte yüz germe ameliyatları sadece yüz cildini gererek yapılırdı.Bu durumda ise bir yandan ameliyat sonrası hastaların yüz ifadesi doğal olamayacak şekilde gergin ve bir birine benzer bir görünümde olurdu.Yine sadece cilt germeye bağlı oluşan değişiklikler her ne kadar erken dönemde tatmin edici görünse de ameliyata ait olumlu değişiklikler kısa bir süre sonra ortadan kalkardı.Günümüzde SMAS cerrahisi olarak bilinen yöntemle yüz germede hem daha doğal hem de daha kalıcı bir gençleştirme sağlamak mümkündür.